FK Kladno8

13. kolo, Pá 15.12.2023 21:00

Absolut Černý Dub11

Jerigo urvalo nejdůležitější zápas sezony

Jerigo zvládlo zásadní duel o záchranu. Datum utkání v Teplicích mělo v kalendáři docela dlouho. Nakonec až bezprecedentně detailní příprava vyústila ve výhru 8:3. Hosté potřebovali na severu Čech při nejhorším neprohrát. Je asi lepší vůbec nezmiňovat, jak by byla situace kritická, pokud by Jerigo padlo…

Souboje s Wizards a Chomutovem měly jedno společné. V obou duelech byl soupeř v úvodu z hlediska pohybu někde úplně jinde. Přesně kvůli tomu došlo k nepatrné změně v rozcvičce a ta se dost možná projevila hned v úvodní minutě, kdy Jan Rous utáhl bodlo z levé strany na zadní tyč. Bylo to poprvé od zápasu na Černém Dubu (7. ledna), kdy Jerigo udeřilo jako první. Tím pádem mohlo začít hrát ze zajištěné obrany a spoléhat na brejky. Plzeňští věděli, že největší nesmysl by byl s fyzicky skvěle vybavenými Teplicemi hrát otevřenou partii. Mimochodem chtěli se také soustředit jen na věci, co můžou ovlivnit. Ani nebylo zapotřebí připomínat, že na stejném hřišti vstřelil loni Michal Holý gól plynoucí vyloženě z toho, že Svarog řešil něco, co už stejně nemohl zvrátit. To vše s přihlédnutím k tomu, že po neděli platí, že Teplice vyfasovaly v tomto druholigovém ročníku 11 červených karet ve 21 duelech. Nicméně v sobotu až nemile překvapily svou disciplínou. Na druhou stranu – upřímně hosté se nezlobili, že v zápise o utkání chybělo jméno jinak výborného Marka Krátkého (kdysi FK Ústí nad Labem a dnes třetiligové Brozany).

Ale zpět k dění na palubovce…Ve 12. minutě bylo ještě veseleji, když se Jan Rous otočil na pivotu a po zemi obstřelil Račuka. Ten jen máchl rukama – 0:2. O dvě minuty později domácí snížili, když Jan Ruda využil centru Bouška od levé lajny i protože byl v brankovišti pozdě dostoupen obráncem. Každopádně Jerigo držící podstatně méně míč (ale s tím počítalo) reagovalo Lenkovým pasem na Vitouše do běhu a jeho zakončením na vzdálenější tyč. Relativně dobře se vyvíjející první poločas se začal komplikovat ve 14. minutě pátým faulem Jeriga. Nutno uznat, že všech pět bylo posouzeno zcela správně. Zejména ten poslední vyplýval z toho, že buď dotyčný nevěděl, kolik má Jerigo faulů, anebo celému týmu věřil, že za dlouhých šest minut zkrátka onen šestý nevyrobí. Na desítku totiž nakonec stejně nedošlo. Nicméně druhý cíl – nedostat gól do půle / do šatny nebyl naplněn. Rous měl kolem sebe tři žlutomodré vosy a na pokyn Sklenáře „podrž to“ reagoval nepřesnou nahrávkou pod sebe a z protiútoku vystřelil Boušek z levé strany na opačnou tyč – 2:3.

Do druhého poločasu šli hosté pro změnu s cílem, aby se neopakoval scénář z domácího duelu s Chomutovem v trošku jiném gardu, kdy brankou do šatny se dostali na koně (všechno zlé je pro něco dobré – první ukázka). Zároveň chtěli přestat přehrávat své akce a mnohem více střílet. Teplice v prvních minutách zmáčkly Jerigo. Nicméně v té nejdůležitější statistice si počínali lépe Západočeši. Sklenář narýsoval křižnou přihrávku na Tomáše Pekníka a nejlepší střelec Jeriga v letošní sezoně skóroval mezi nohama gólmana – 2:4. Následovalo ovšem Batelkovo snížení k tyči. Nicméně uplynuly ani ne dvě minuty a futsalový pán Bůh hrál s Jerigem. Hosté rozehráli standardku nakrátko a nástřel Ondřeje Lenka byl několikráte tečovaný až se odrazil od zadní tyče silou vůle na potřebné místo. Následně kapitán Jeriga vystihl nahrávku a svoje sólo z vlastní obranné poloviny dokonal zvednutím hlavy a nečekaným, ale hlavně přesným padáčkem zleva na druhou tyč, kdy překvapil asi nejenom brankáře Račuka, ale asi i futsalisty Jeriga – 3:6.

Ve chvíli, kdy běžela 34. minuta, sáhli domácí k powerplay. Tentokráte bez disciplinárně potrestaného Bendy, což bylo opravdu poznat. Určitou zajímavostí je, že přesně ve 34. minutě vedlo Jerigo v zimě doma s Teplicemi 6:2 a přesto se body dělily. Takže z tohoto pohledu byla situace kritická. Každopádně (opět) potvrdilo se, že všechno zlé je pro něco dobré. Možná právě proto ani na setinu hosté nevypnuli, co se týče soustředění, a při bránění powerplay bylo poznat, že mají ke zcela jistě nerozhodnutému zápasu ještě pořádnou pokoru. Tentokráte ji přestáli bez inkasovaného gólu. Zároveň se hosté nehnali nesmyslně celou dobu dopředu a místo toho dokázali dobře narušit tempo powerplay / hry a byli si vědomi, že někdy je míň víc a není nutné vyhrát o deset branek, ale stačí bohatě o jednu. Navíc gólman Radek Rychna vyhodil míč na Václava Sklenáře a ten i díky tomu, že se nesnažil dát, co největší ránu, ale především střelu umístit, poslal balón z pravé strany do prázdné brány – 3:7.

Na hodinách bylo 36:50. Každopádně po všech zkušenostech Jeriga ještě nebylo vymalováno. Posléze ovšem se prosadil sváteční střelec Frémund. Zaznamenal svůj druhý gól v sezoně a shodou okolností znovu proti Teplicím. Za stavu 8:3 pro hosty ještě kopalo Jerigu desítku, když Tomáš Pekník byl faulovaný, ale dlouhou penaltu poslal bez razance doprostřed brány, což byla pro Račuka celkem snadná práce.

Výjezd do Teplic zakončilo Jerigo skákáním do kruhu po vzoru například tenisového Davis Cupu, což tak nějak dokumentovalo, jak moc si výhry z Teplic váží. Je až zvláštní, že Jerigo mělo radost z toho, že soupeři nebyla udělena jediná červená karta. V tom případě by se totiž daný futsalista vykartoval pro nedělní dohrávku s Wizards, kdy pro změnu Plzeňští potřebovali, aby domácí porazili Pražany, a to se povedlo nevídaným závěrem, kdy v teplickém oslabení tří proti pěti otočil Morgan z 4:5 na 6:5 a zachoval naději na záchranu (celá pointa je ta, že bod pro něj nic neřešil, takže nebýt gólu dvě vteřiny před koncem, tak by sestupoval). Jerigo je momentálně desáté o dva body před Wizards a pokud v pátek od 20:00 (SH Slavia VŠ Plzeň) vyhraje (s Wizards ale horší vzájemné duely), tak bez ohledu na výsledek Wizards proti Chomutovu se (zřejmě) udrží.  Vše totiž ještě bude záviset na tom, jak dopadne boj o záchranu v 1. FUTSAL lize.

Morgan Commando Teplice – FC Jerigo 1994 Plzeň 3:8 (2:3)

Branky: 14. Ruda (Boušek), 19. Boušek, 29. Batelka (Formánek) – 1. Rous, 12. Rous (Sklenář), 16. Vitouš (Lenk), 24. Pekník (Sklenář), 31. Lenk, 32. Lenk, 37. Sklenář (Rychna), 38. Frémund (Sklenář)

Žluté karty: Kopřiva, Batelka – Sklenář , Lenk

Morgan Commando Teplice: Račuk – Ruda, Boušek, Šváb, Kopřiva, Batelka, Formánek, Šedina, Preisler, Švábenský. Trenér: Veselý Antonín

FC Jerigo 1994 Plzeň: Rychna (Šoltys) – Pechr, Lenk, Vitouš, Rous, Pekník, Frémund, Kristl, Sklenář. Trenér: Pechr Jiří

Rozhodčí: Čurda, Vrtal – Nagy